Паркове, резервати и музеи
Българските паркове, резервати и музеи са поредните доводи защо чужденците трябва да посетят нашата страна. Тук представяме виждането на поканената от Исторически парк индийска блогърка, която остана силно впечатлена от нашето гостоприемство, любезно отношение и красоти на природата ни.
Националните природни паркове и резервати
Освен история и култура, в България има и богато природното наследство. То ще ви спре дъха с невероятните пейзажи на планините, реките, долините, горите, ледниковите езера и плажовете. В страната има над 50 национални парка, природни резервата, а резерватът „Сребърна“ и НП „Пирин“ са включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Отделих един ден за разходка в НП Рила, за да видя Седемте рилски езера и онемях от чудни пейзаж.
Неповторимите музеи на открито
Българските музеи на открито представят старите обичаи, занаятите и майсторската изработка на хората от миналото, които са живи и днес. Не подминавайте Етъра, намиращ се до Габрово. В него има над 50 магазина, предлагащи различни изделия, чрез които ще видите старите традиции. Не пропускайте да разгледате възрожденски къщи, като една от най-старите е оцветена в различни нюанси на прасковеното и синьото и има 21 прозореца.
В музея Етъра сред всичките занаятчии ще видите хлебари, дърворезбари, килимари, обущари, грънчари, даже златари. Друго интересно нещо е една воденица от 18-ти век и поток, преминаващ през целия музей. Тук може да си купите сувенири, да опитате местната кухня, да видите различни занаяти – накратко казано, да разгледате набързо цялата страна.
Рози, вино, и ракия
В България уханието на рози е навсякъде, тъй като в страната се произвежда над половината от розовото масло в света. За съжаление не успях да посетя розовата долина, понеже сезонът беше отминал. През лятото обаче, цветовете на розите придават допълнителна красота, свежест и благоухание на чудната долина. Сувенирите се състоят от рози, кремове, парфюми, сапуни и други неща, съдържащи розово масло.
В никакъв случай не трябва да отминавате българското вино. Явява се своеобразен сувенир и е неделима част от страната още от епохата на древните траките. Всеки район произвежда вино, бил той Черноморският, Дунавската равнина или Тракийската низина. Тук има невероятни лозя и винарни, където може да опитате от местните вина.
Друго чудно питие е ракията. Вярно е, че всяко вино си има свой неподражаем вкус, но за нея казват, че е сърцето на България и всяко семейство си има свой начин за приготвянето й. Тя е доста силна и наподобява уискито и брендито. Прави се от ферментирали плодове – кайсии, сливи, праскови круши, грозде и други, и съдържа около 50% алкохол.
В заключение ще споделя, че с радост бих посетила отново тази чудна страна. Този път за жалост видях съвсем малко от нея. Тя е красива и богата на култура, история и природа. Ако някой ви попита защо трябва да посети България, вече имате достатъчно доводи да му обясните защо трябва да прекара почивката си тук.