25 октомври – денят на всички малки хора
Стане ли дума за малки хора, или хора с нисък ръст навярно на мнозина първо им минават през ума великолепните филми от нашето детство и юношество. Никога няма да забравим „Уилоу“, епизодът „Завръщането на джедаите“ от сагата „Междузвездни войни“, Хари Потър и философският камък“. Дори Алф – забавният сериал от зората на „демокрацията“ ни. Във всички тях участват именно малки хора.
Трябва да се знае обаче, че малките хора не са само герои от приказките, фентъзи филмите и ситкомите. Те са напълно действителни участници в реалния живот, които се изявяват в подходящи за тях професии. Те работят като държавни служители, счетоводители, IT специалисти, лекари, адвокати, учители, дори развиващи собствен бизнес, а както вече споменахме – и артисти.
Нека сега видим какво е характерно за тези специални личности.
Обикновено за малки хора се считат мъже, които са по-ниски от 1,45 м, а жените са под 1,40 м. Ниският ръст присъства сред всички раси и народи и 80% от малките хора са родени от родители с обичаен ръст. Един ден вие или вашите деца също може да имат дете с нисък ръст. Така че знайте, че думата „джудже” е изключително обидна и оскърбителна. Затова, заменете я с „хора с нисък ръст”, „малки хора” или нещо подобно.
В изключително редки случаи ниският ръст се дължи на недостиг на хормон на растежа. По принцип той е следствие на множество костни заболявания. Те са около 300, като най-често срещаното състояние е ахондроплазията – близо 70% от случаите. Повечето форми са с медицински усложнения, като степента им зависи от съответното състояние.
Важно е да се знае, че ниският ръст не е умствено увреждане и малките хора са с обичайна интелигентност. Не бива да се счита, че те са негодни да свършат нещо. Малките хора могат да правят почти всичко като хората с обичаен ръст, а някои от нещата ги вършат по различен и удобен за тях си начин, но крайният резултат е същият. Освен това, ниският ръст не е болест, която изисква лечение и повечето хора в това състояние живеят нормално дълъг и пълноценен живот.
Защо точно 25 октомври е избран за ден на малките хора?
Това едва ли е случайно и навярно поводът е, че на този ден през 1924 г. е роден Били Барти. През 1957 г. той заедно с 20 свои приятели, също с нисък ръст, основават организацията Little People of America (LPA, Малките хора на Америка). Главната причина е, че в онези далечни години, макар и в САЩ, тези хора са били пренебрегвани и отхвърлени от обществото.
Всъщност, именно тази организация през септември 2011 г. обявява октомври за национален месец на информираността по проблемите, свързани с ниския ръст. Основната цел на отбелязването му е да се увеличат познанията на обществото и да се насочи вниманието му към малките хора, към техните особености, потребности и проблеми, главните от които са здравеопазването, достъпната архитектурна среда и приемането им като пълноправни членове на обществото. Те трябва да бъдат преценявани според техните умения, характер, постижения и опит, а не според нещо, върху което нямат никакъв контрол – техният ръст.
Самият Световен ден на малките хора, 25 октомври, е инициата на мексиканската фондация „Fundación De la cabeza al cielo” и е подкрепена от много други организации в Северна, Централна и Южна Америка. През 2013 г. денят беше отбелязан за първи път. Към тази инициатива постепенно се присъединяват италианската, сръбската и нашата организация „Малки Български хора”.